Kombi Bakımı Neden Önemlidir ?

Evlerimizde bulunan kombilerimizin sağlıklı ve tasarruflu şekilde çalışması için kombilerimizin bakımlarını her sene kışa girerken yaptırmalıyız. Yıllık bakımları yapılmayan kombilerde tesisatın kirli olmasından dolayı filtre tıkanır bunun sonucunda kombimizin içerisinde bulunan sirkülasyon pompası zorlanır, daha fazla güç çekip daha fazla ısınarak pompanın sesli çalışmasına veya daha fazla güç çektiği için kombimizin kartına zarar verebilir. Kombimizin fanı içinde hemen hemen aynı şeyleri söylememiz mümkündür. Kirli olan bir fan istenilen miktarda havayı dışarıya atamaz, fan atık gazı dışarıya tahliye edemediği için kombi arızaya geçebilir veya kombimizin elektronik kartına zarar verebilir.

Yanma odasının üst kısmında bulunan ana eşanjör yapraklarının temizlenmediği durumlarda ısı transferi yeteri kadar sağlanamaz ve kombimiz eşanjör içerisinde bulunan suyu ısıtmak için daha fazla efor harcar. Bunun yanı sıra brülör gaz ve havayı birbirine karıştırarak yanmanın verimini yükseltmeyi hedefleyen bir parçadır. Brülörün kirli olduğu durumlarda verimli yanma gerçekleşmez ve kombimiz daha fazla çalışır. Bu eforların sonucunda daha fazla doğalgaz ve elektrik tüketimi hatta kombide daha büyük zararların ortaya çıkması kaçınılmazdır.

Ayrıca kombi bakımı sırasında sensörlerin çalışmaları kontrol edilir. Emniyet ve sıcaklık sensörleri  eğer özelliklerini yitirmeye başlamışsa uygun olan sensörler ile değiştirilmelidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHemen Arayın!